A ty, ile czasu poświęciłeś na innowację w ubiegłym roku?

Autor: Iwona Kula

Business cooperation and partnership. Mixed media . Mixed media

Nowy Rok skłania do podsumowań i rachunku sumienia. Do tego też chcemy Was zachęcić. Nie będziemy Was jednak rozliczać ze zgubionych kilogramów czy czasu spędzonego na odpoczynku. Chcemy spytać, czy udało się Wam poświecić więcej czasu na innowację w Waszych organizacjach.

Ubiegły rok upłynął pod hasłem „CIO powinni być motorem innowacji w organizacjach”. Mimo to wiele firm nadal funkcjonuje w modelu 70/30, w którym 70% roli IT to utrzymanie, a jedynie 30% to innowacja. Czas podsumować 2017 rok i przyznać jak te proporcje wyglądały w Waszej organizacji i co zrobiliście w minionym roku, żeby to zmienić. Czy wykorzystaliście rozwijające się technologie oraz usługi i poprawiliście swoje metody zarządzania by osiągnąć ten cel? Niektórzy CIO w rozwiniętych organizacjach uważają nawet, że obecnie proporcje w roli IT powinny wyglądać dokładnie odwrotnie – 70% czasu i zasobów IT powinno się skupić na rozwoju i innowacji, a jedynie 30% na dostarczaniu niezawodnych, bezpiecznych, wydajnych i efektywnych systemów IT.

Pomaga chmura i DevOps

Jak robią to inni? Identyfikują technologie i usługi, w których IT nie wnosi żadnej wartości dodanej, co w wielu przypadkach kończy się zmianą rozwiązania na usługę w chmurze lub usługę na żądanie. Korzystają z nowych modeli rozwoju oprogramowania i DevOps, dzięki czemu pracują szybciej i bardziej efektywnie. Często rezygnują z prowadzenia własnego data center. Koncentrują się na najwyższej jakości oraz na rozwiązywaniu bieżących problemów i wyzwań biznesu zamiast mierzyć innowację w procentach czy złotówkach. Wymuszają na sobie codzienną innowację i co ważne – są w tych wszystkich działaniach wspierani przez zarządzających i resztę firmy. A jak było w Twojej organizacji?

Jaka była Twoja rola w 2017?

Następnie proponujemy Wam, jako szefom IT jeszcze bardziej osobistą refleksję. Jaka była Twoja rola w firmie w ubiegłym roku? Rynek oczekiwał, że CIO będą częściej niż wcześniej pełnili rolę ponaddziałowego konsultanta od innowacji, lidera transformacji cyfrowej, odpowiedzialnego zarówno za modele biznesowe oparte na technologii jak i tworzenie przyjaznego miejsca pracy. Udało się?

Wyzwania na kolejny rok

A co czeka Was w 2018 roku? Serwis SearchCIO.com spytał kilku CIO jakie są ich plany, postanowienia i wyzwania na kolejny rok. Z ich wypowiedzi wynika, że będą się oni koncentrowali m.in. na różnych rodzajach innowacji. Oznacza to m.in. próbę zrobienia danych znaczącym źródłem przychodów i budowanie zwinnych, zorientowanych na biznes zespołów. Podkreślają oni, że transformacja cyfrowa nadal trwa a nowoczesne przedsiębiorstwa są nadal w fazie wielkich zmian. „Zawsze staram się kultywować trwałą współpracę pomiędzy sektorami, żeby pokazać wartość współpracy z działem IT. W 2018 roku moim celem jest zmiana postrzegania IT z roli jedynie wspierającej na rolę twórcy wartości dodanej” – mówi Julia Davis, wiceprezes i CIO w amerykańskiej firmie ubezpieczeniowej Aflac dla serwisu SearchCIO.com. Podkreśla ona jak ważny będzie w tym roku program stażowy dla informatyków, który ma zapewnić firmie pracowników na najwyższym poziomie. „Inspirowanie do wzrostu i innowacji to moje priorytety na 2018” – podsumowuje Julia Davis. A co jest Twoim celem na 2018 rok?