ITIL 4 – jak wygląda nowa ścieżka certyfikacji, schemat

Autor: Iwona Kula

ITIL® Foundation w wersji 4, jest dostępny od lutego 2019 i stanowi fundament nowego systemu certyfikacji. Certyfikat ITIL® 4 Foundation jest niezbędny do uzyskania wyższych kwalifikacji ITIL® 4, stanowi wstęp do wyższych poziomów.

ITIL 4
Schemat certyfikacji ITIL 4 składa się z następujących poziomów:
● ITIL Foundation
● ITIL Managing Professional
● ITIL Strategic Leader
● ITIL Master

ITIL Managing Professional (MP)

Ścieżka skierowana do specjalistów IT pracujących razem w zespołach aplikacyjnych i platformowych . Przekazuje wiedzę i umiejętności niezbędne do prowadzenia udanych projektów IT  i przepływów pracy.

Ścieżka ITIL Managing Professional składa się z czterech modułów:
● ITIL Specialist Create, Deliver and Support
● ITIL Specialist Drive Stakeholder Value
● ITIL Specialist High Velocity IT
● ITIL Strategist Direct Plan and Improve

ITIL Strategic Leader (SL)

Ścieżka koncentruje się na wartości ITIL dla wszystkich usług cyfrowych. Skierowana do osób, które są odpowiedzialne za strategię IT, kierowanie, planowanie oraz doskonalenie organizacji.

Ścieżka ITIL Strategic Leader składa się z dwóch modułów:
● ITIL Strategist Direct Plan and Improve
● ITIL Leader Digital and IT Strategy

Pierwsza ścieżka, która prowadzi do certyfikatu ITIL Managing Professional, obejmuje 3 moduły: ITIL Specialist oraz moduł ITIL Strategist „Direct, plan and improve”.
Druga ścieżka, prowadząca do certyfikatu ITIL Strategic Leader, obejmuje również moduł ITIL Strategist  „Direct, plan and improve” oraz moduł ITIL Leader „Digital and IT strategy”. Aby przystąpić do ścieżki ITIL Strategic Leader należy posiadać 3 lata doświadczenia.

Najwyższy poziom jaki można osiągnąć to ITIL Master, który jest przyznawany po uzyskaniu certyfikatu ITIL Managing Professional jak i ITIL Strategic Leader. Aby uzyskać certyfikat ITIL Master, należy ukończyć obie ścieżki.

Schemat certyfikacji ITIL® 4

AXELOS®, ITIL® and the swirl logo are registered trade marks of AXELOS Limited. All rights reserved.