Szkolenie Wygraj ze stresem

Jak zebra    pomoże wygrać ze stresem?

WHO informuje, że depresje będą najczęściej diagnozowanymi chorobami do 2030 roku. Jednocześnie zakwalifikowano stres jako główny powód syndromu wypalenia zawodowego w międzynarodowej klasyfikacji ICD 11. Naseer Loza Prezydent Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego ogłosił, że redukcja czynników zagrażających zdrowiu psychicznemu stała się głównym wyzwaniem wszelkich środowisk ze szczególnym uwzględnieniem miejsc pracy. Szkolenie jest przeznaczone dla wszystkich osób zainteresowanych tym jak można szybko i długofalowo radzić sobie ze stresem. W dzisiejszych czasach stres stał się niemalże stałym kompanem wielu z nas. Jego wpływ na nasze życie może być zarówno subtelny, jak i druzgocący. Od niewielkich niepokojów i rozproszenia po poważne problemy zdrowotne – konsekwencje stresu są różnorodne i nie można ich lekceważyć. Stres oddziałuje na nas nie tylko psychicznie, prowadząc do lęków czy problemów z koncentracją. Może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, obniżenia jakości życia oraz spadku wydajności w pracy i życiu codziennym. Ponadto, długotrwały stres wpływa na naszą zdolność podejmowania decyzji, kreatywność i interakcje społeczne. Nasz warsztat został zaprojektowany tak, aby pomóc Ci głębiej zrozumieć naturę stresu i jego wpływ na ludzki organizm. W pierwszym module przyjrzymy się psychologicznym i neurologicznym aspektom stresu, odkrywając, dlaczego tak silnie wpływa on na nasze samopoczucie i zdrowie. W drugim module skoncentrujemy się na praktycznych technikach radzenia sobie ze stresem, które możesz włączyć do swojej codziennej rutyny. Po przejściu tego szkolenia nie tylko lepiej zrozumiesz mechanizmy stresu, ale przede wszystkim zdobędziesz praktyczne narzędzia, które możesz stosować na co dzień. Od technik oddechowych, przez terapeutyczne metody pisania, aż po ćwiczenia fizyczne i mentalne – wszystko, to pomoże Ci przeciwdziałać skutkom stresu i żyć w harmonii z własnym ciałem i umysłem.

Odkryj, jak stać się bardziej odpornym na stres i jak czerpać z życia pełnymi garściami, niezależnie od wyzwań, które stawia przed Tobą los. To wszystko zostało połączone z narzędziami wdrożeniowymi, które świetnie sprawdzają się w rozwoju kompetencji biznesowych w oparciu o System Edukacji Menedżerskiej ZEBRA®.

Cel szkolenia
Głębsze zrozumienie zjawiska stresu oraz konkretnych technik i przez to skuteczniejsze radzenie sobie z jego długofalowymi skutkami.

Korzyści dla uczestników
Po ukończeniu szkolenia uczestnicy będą:

 • Lepiej rozumieli zjawisko stresu i jego konsekwencje fizyczne, mentalne i środowiskowe
 • Znali współczesne możliwości skutecznego radzenia sobie w zakresie ochrony zdrowia psychicznego
 • Wiedzieli co dokładnie mają zrobić aby realnie radzić sobie z konsekwencjami stresu

Adresaci szkolenia
Szkolenie jest ukierunkowane na wszystkie osoby zainteresowane tym aby skutecznie radzić sobie z stresem i z jego konsekwencjami.

Program szkolenia

MODUŁ 1.  P S Y C H O L O G I A    S T R E S U

 1. Start. Wprowadzenie do świata stresu. Zobacz jak szybciej się uczyć i skuteczniej wdrażać wiedzę w życie używając bardzo prostych mnemotechnik czyli technik wzmacniających zapamiętywanie oraz sprawdzonych narzędzi wdrażania kompetencji w oparciu o System Edukacji Menedżerskiej ZEBRA®?
 2. Czasy 4.0. Jak nowoczesny świat wpływa na nasze doświadczanie stresu? Poznasz lepiej specyfikę naszych czasów, tzw. IV rewolucji przemysłowej i „kosmicznych przyspieszeń” w rozwoju naszej cywilizacji oraz to jak to wszystko wpływa na zjawisko pogłębiającego się stresu?
 3. Anatomia i konsekwencje stresu. Co to jest stres i jak działa na nasz organizm? Zobaczysz, że lepsze rozumienie tego jak działa stres ma duży wpływ na lepsze radzenie sobie z jego konsekwencjami. Długoterminowe konsekwencje stresu i ich wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Przekonasz się, jak szerszy ogląd różnych konsekwencji przedłużającego się stresu może Ci pomóc w lepszym radzeniu sobie z tymi konsekwencjami? O ile % możesz zmniejszać ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych?
 4. Neuronauki. Wiedza o mózgu w radzeniu sobie ze stresem. Jak współczesna wiedza z zakresu tzw. neuronauk może Ci pomóc w lepszym zrozumieniu tego czym jest stres na poziomie bilionów połączeń neuronalnych w mózgu, sercu i żołądku?
 5. Dwa filary radzenia sobie ze stresem 1) Uważność 2) Zaangażowanie. Dlaczego tak ważny jest trenowanie uważności i jak to robić? Zobacz jak możesz realnie zwiększać swoje zaangażowanie w dokonywanie zmian w swoim życiu?

 

MODUŁ 2.  T E C H N I K I   R A D Z E N I A   S O B I E   Z E   S T R E S E M

 1. Sztuka oddychania. Poznaj moc świadomego oddychania. Dlaczego sztuka oddychania jest jedną z najważniejszych i najskuteczniejszych metod radzenia sobie ze stresem i jak codziennie możesz ją ćwiczyć? Poznasz 2- 3 minutowe skuteczne techniki oddechowe.
 2. Trening autogenny Schulza. Relaksacja poprzez autogeniczne ćwiczenia. Trening autogenny Schulza stał się jedną najpopularniejszych technik na świecie skutecznie redukujących skutki stresu. Przyjrzyj się jak możesz łatwo i natychmiast wdrożyć to w swoje działania?
 3. Pisanie. Terapeutyczna moc spisywania myśli. Zobacz jak możesz sprawnie nauczyć się tej terapeutycznej metody redukowanie stresu i napięć emocjonalnych?
 4. Ruch. Ruch fizyczny i mentalny w łagodzeniu negatywnych skutków stresu. WSZSYTKO we wszechświecie jest w nieustającym ruchu. Dlaczego nie warto zbyt długo być w „bezruchu” fizycznie i mentalnie?
 5. Sen. Jak możesz poprawiać jakość swojego snu? Zaburzenia snu znacząco zwiększają Twoją podatność na stres. Zobacz jak możesz to zmienić zaczynając od nawet małych i prostych rzeczy?
 6. Wdzięczność i wybaczenie. Ucz się cieszyć tym, co masz i odpuszczać to, co cię rani. Jak praktykowanie wdzięczności może prowadzić do większego poczucia szczęścia? Dlaczego trwanie w niewybaczaniu osłabia Twoją odporność na stres?
 7. TYLKO 2, 3 sekundy. Bodziec – reakcja. Zrozumienie naszych odczuć i reakcji  wobec stresujących sytuacji. Jak wiele dzieje się w ciągu  jednej sekundy? To może być rewolucyjna zmiana! Zobacz jak tylko 2-3 sekundy mogą wprowadzić naprawdę wielkie zmiany w tym jak reagujesz na stresujące sytuacje?
 8. Ćwiczenia mózgu. Jakie ćwiczenia mają korzystny wpływ na mózg i pobudzanie neuro plastyczności mózgu? Poznaj konkretne i proste do wykonania ćwiczenia stymulujące Twój mózg. Dlaczego mózg „kocha nowe”?
 9. Zrozumieć różnice. Różnice charakterologiczne, płciowe i inne w radzeniu sobie ze stresem. Jak rozumienie różnic między ludźmi może skutecznie pomóc Tobie w radzeniu sobie ze stresem?
 10. Czas. Różne podejścia do rozumienia upływającego czasu. Jak inne postrzeganie czasu pomoże Ci w radzeniu sobie ze stresem? Dlaczego możesz traktować wszelkie obawy i troski jako przejściowe i tymczasowe?
 11. Medytacja – najskuteczniejszy sposób na długofalowe radzenie sobie ze stresem. Jaki jest wpływ medytacji na cały układ psychofizyczny człowieka i co o tym mówi świat nauki?
 12. Kręgosłup. Jaki jest wpływ dbania o „higienę” kręgosłupa na zjawisko stresu?  Dlaczego dbanie o kręgosłup ma tak wielkie znaczenie w radzeniu sobie ze stresem i jak możesz codziennie realnie wpływać na zdrową pozycję swojego kręgosłupa?
 13. Podsumowanie i plan działania. Twoja Karta Kompetencji radzenia sobie ze stresem i osobisty plan działania to jedno z najlepszych narzędzi wdrożeniowych? Jak możesz z nią skutecznie  pracować na swojej drodze eliminowania negatywnych skutków stresu?

Forma zajęć
Szkolenie oprócz teorii uzupełnione jest ćwiczeniami i przykładami ułatwiającymi zrozumienie materiału.

Materiały szkoleniowe
Wszystkie materiały szkoleniowe uczestnicy „robią sobie sami” podczas szkolenia! Przerysowują specjalnie przygotowane piktogramy. Ta forma jest jednym z bardzo ważnych narzędzi mnemotechnicznych bezpośrednio wpływających na poziom wdrożenia.

Prowadzenie szkolenia
Trener posiadający kompetencje merytoryczne w zakresie szeroko rozumianego radzenia sobie ze skutkami długofalowego stresu. Posiada bogate doświadczenie praktyczne z umiejętnością kaskadowego przekazywania wiedzy w dużych organizacjach. Z najwyższą starannością, dostosujemy  prowadzenie szkolenia do potrzeb oraz wymagań organizacji.

Warunki uczestnictwa
Brak wymagań

Grupa: od 8 do 16 osób
Czas trwania:  2dni / 16 h lub proces wdrożenia trwałej zmiany w tym zakresie