Webinar Architektura informacji w dobie sztucznej inteligencji

Architektura informacji to bardzo szeroki termin, często stosowany w wąskim zakresie co prowadzi do wielu nieporozumień. Podobnie jest z AI – pojęcie sztucznej inteligencji jest stosowane w tak wielu różnych okolicznościach i tak szeroko, że bez dodatkowych wyjaśnień właściwie nie wiadomo o czym mówimy. Ta niejednoznaczność terminu AI jest wykorzystywana przez dostawców rozmaitych produktów, często celowo wprowadzając w błąd potencjalnych klientów. Co gorsza, dostawcy systemów wykorzystujących pewne formy AI usiłują przekonać odbiorców, że w dobie AI architektura informacji jest właściwie zbędna. Nasz ekspert wyjaśni w trakcie webinarium, że jest to nieprawda.

W trakcie webinarium zostaną pokazane najpopularniejsze systemy AI wraz z ich zastosowaniem. Zostaną omówione ich ograniczenia oraz ryzyka wynikające z ich stosowania. Nie będą to jednak produkty komercyjne. Wszystkie pokazywane systemy będą systemami działającymi „offline” na komputerach firmowych, a nie płatne usługi dostarczane przez rozmaitych dostawców w sieci. Łatwo się domyślić dlaczego tego typu systemy są tak ważne – żadna firma nie jest bowiem zainteresowana upublicznianiem wewnętrznych informacji, a wielu wypadkach dostęp do informacji jest regulowany prawem. Przykłady takich systemów zostaną omówione. Właśnie w tym miejscu znaczącą rolę odgrywa architektura informacji – system prywatny musi być bowiem zasilony informacją o odpowiedniej jakości i nie można tu polegać na modelach ogólnego zastosowania.

Agenda webinaru:

  1. Sztuczna inteligencja jako produkt konsumencki. Rodzaje AI i ich zakres stosowania.
  2. Podstawowe ograniczenie: predyktywne systemy AI nie działają i nie będą działały.
  3. Systemy generatywne AI i ich długa historia – to nie tylko ostatnie kilka lat.
  4. Jak działają systemy generatywne – trochę eksperymentów.
  5. Automatyzacja procesów z wykorzystaniem AI – znowu architektura informacji.
  6. Jak się tworzy system AI i jaka jest w tym procesie rola architektury informacji.
  7. Jak oceniać systemy AI – to nie jest takie proste.
  8. Literatura dotycząca AI i jak wykrywać błędy, a w szczególności oszustwa.
  9. Co jest potrzebne żeby zbudować prywatny system AI i czy musi to być tak drogo?
  10. Hipoteza: współczesne systemy AI są tworzone w nieracjonalny sposób.
  11. Praktyka: przetestujmy podstawowe przesłanki hipotezy.
  12. Co dalej – czyli możliwe kierunki rozwoju.
  13. Czy AI zabierze nam pracę?
  14. Podsumowanie, pytania, odpowiedzi

Jest to jedynie wprowadzenie do technologii AI. Zapraszamy do poszerzenia wiedzy na szkoleniach i webinarach dotyczących konkretnych technologii (na przykład dotyczących systemów AI wspierających programowanie czy normalną pracę biurową).

Całe webinarium zostało stworzone przez człowieka, chociaż będziemy korzystać z produktów sztucznej inteligencji.

Forma zajęć
Podczas interaktywnego webinaru wykonane zostaną wspólnie pewne proste eksperymenty pozwalające na lepsze zrozumienie tego czym AI jest, czym nie jest i czego nie może (albo może) zrobić.

Prowadzenie szkolenia
Trener posiadający kompetencje merytoryczne oraz bogate, wieloletnie doświadczenie  praktyczne z umiejętnością przekazywania wiedzy. Z najwyższą starannością, dostosujemy  prowadzenie szkolenia do potrzeb oraz wymagań organizacji.

Warunki uczestnictwa
Brak wymagań.

Grupa: do 25 osób
Czas trwania: 4 h (online/ zdalnie).