IT dopasowane do Biznesu to cel, który stawiają sobie najbardziej świadomi CIO i którego coraz częściej oczekuje Zarząd. Dopasowanie to nabiera szczególnego znaczenia w obecnych realiach transformacji cyfrowej, gdy IT to nie tylko wsparcie operacji biurowych czy umożliwienie przebiegu procesów biznesowych, ale strategiczny zasób firmy decydujący o jego pozycji na rynku i możliwościach rozwoju.
Proponowany przez nas warsztat zapoznaje z modelem i techniką pomiaru dopasowania. W jego trakcie mierzony jest poziom dojrzałości organizacji, a równocześnie uczestnicy uczą się jak stosować model i wykorzystywać metodykę w przyszłości. Na koniec warsztatu uczestnicy wypracowują bardzo konkretne działania, które poprawią współpracę Biznesu i Informatyki w konkretnych obszarach organizacji.
„Ocena dopasowania IT i Biznesu”, to warsztat oparty na autorskim rozwinięciu modelu SAMM (Strategic Alignment Maturity Model) profesora Jerry’ego Luftmana. Istotą zmian było dostosowanie modelu do realiów współczesnego rynku i rozbicie oceny na poszczególne obszary (strategia, architektura, rozwój, wsparcie użytkowników, operacje, technologia). Ważną zmianą jest również sposób oceny – stopnie dojrzałości zostały zastąpione fazami, z których każda jest właściwa dla danego etapu rozwoju. Organizacja może zweryfikować, czy znajduje się w fazie zgodnej z własnymi oczekiwaniami.
Udział w warsztacie nie wymaga wcześniejszego przygotowania – wszystkie potrzebne definicje są wprowadzane w trakcie.
Cel warsztatu
Korzyści dla uczestników
Po ukończeniu warsztatu uczestnicy będą:
Adresaci warsztatu
Szkolenie dedykowane jest zespołom i organizacjom IT, które chcą ocenić i poprawić swoje dopasowanie do Biznesu. W szczególności przeznaczone jest dla firm i instytucji planujących transformację cyfrową. Najlepsze rezultaty przynosi, gdy uczestniczą w nim osoby reprezentujące wszystkie obszary IT – strategia, architektura, rozwój, wsparcie użytkowników, operacje.
Program szkolenia
1. Wprowadzenie
2. Ocena dopasowania IT i Biznesu (prezentacja metody)
3. Przygotowanie do oceny (podstawowe ustalenia)
4. Wartość oczekiwana etapu dopasowania w obszarach (ćwiczenie nr 1)
5. Ocena aspektów dopasowania (ćwiczenie nr 2)
6. Ocena dopasowania w obszarach (ćwiczenie nr 3)
7. Poprawa dopasowania (ćwiczenie nr 4)
8. Podsumowanie warsztatów – pytania.
Forma zajęć
Warsztat składa się z części wykładowej obejmującej teorię i praktyczne przykłady ułatwiające zrozumienie oraz ćwiczeń. W czasie ćwiczeń, uczestnicy pod kierunkiem trenera oceniają dopasowanie swojej organizacji, a następnie wypracowują działania polepszające.
Materiały szkoleniowe
Wydruk materiałów szkoleniowych, materiały wypracowane w trakcie ćwiczeń, dyplom udziału w szkoleniu, materiały biurowe. Dla szkoleń w formule zdalnej, wszystkie materiały szkoleniowe są w wersji elektronicznej.
Prowadzenie szkolenia
Trener posiadający kompetencje merytoryczne oraz bogate, wieloletnie doświadczenie praktyczne z umiejętnością przekazywania wiedzy. Z najwyższą starannością, dostosujemy prowadzenie szkolenia do potrzeb oraz wymagań organizacji.
Warunki uczestnictwa
Brak wymagań
Grupa: od 8 do 16 osób
Czas trwania: 2 dni / 16 h